Wyjazd do Puław i Nałęczowa, maj 2007

Seminarzyści IV roku wraz z profesor Ewą Paczoską w dniu 31 maja 2007 roku wybrali się na dwudniowy wyjazd śladami polskich pisarzy szeroko pojętego modernizmu do Puław, Kazimierza nad Wisłą oraz Nałęczowa.

W puławskim parku poszukiwali kamienia z noweli "Pleśń świata" Bolesława Prusa i próbowali zrozumieć pobudki, jakimi kierowała się Izabela Czartoryska otwierając tam pierwsze w Polsce muzeum narodowe, czyli Świątynię Sybilli.

W Kazimierzu z wiślanych wałów wypatrywali dwóch księżyców z powieści Marii Kuncewiczowej oraz zawzięcie dyskutowali o motywie Wenecji w literaturze, parapsychologii Ochorowicza oraz XIXwiecznych wizjach utopii. Na ławce w nałęczowskim parku czekał na nich skamieniały Bolesław Prus, w którego niewielkim muzeum zagościli.

Wdali się także w interesującą dyskusję na werandzie chaty Żeromskiego z tamtejszym przewodnikiem o wyższości sztuki nad monotonnym życiem rodzinnym.

Marta Gontarska