wyjazd do Pragi wrzesień 2008

Od 4 do 9 września 2008 roku doktoranci Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski oraz osoby związane z naszym Zakładem (między innymi doc. Edward Boniecki) pod opieką merytoryczną pani profesor Ewy Paczoskiej, udali się na wyjazd naukowy do Pragi.

Pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy budynek biblioteki w kompleksie klasztornym na Strahovie. Pozostały czas spożytkowaliśmy na spacer po mieście, gdzie „wszędzie jest pięknie”. Przeszliśmy po zatłoczonym Moście Karola, dotarliśmy na Stare Miasto, mieliśmy szansę podziwiać praską secesję oraz miejskie realizacje sztuki współczesnej.

Kolejny dzień wykorzystaliśmy na oglądanie zbiorów muzealnych, między innymi w: Muzeum Alfonsa Muchy, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz zbiorów Galerii Narodowej, gdzie mogliśmy podziwiać obrazy Gustava Klimta, Henriego Rousseau czy Paula Cezannea. Wieczorem wybraliśmy się na niecodzienny spektakl – operę Don Giovanni w wykonaniu teatru marionetkowego. Okazało się to niezwykłym przeżyciem. Następnego dnia naszej bytności w Pradze zwiedziliśmy Zamek Królewski na Hradczanach oraz klasztor z przepięknym witrażem projektu Alfonsa Muchy. Spacerowaliśmy także Złotą Uliczką, gdzie nasz szczególny zachwyt wzbudził domek numer 19 – „mały, ale z ogródkiem”.

Ostatni dzień pobytu poświęciliśmy na zwiedzanie synagog w żydowskiej dzielnicy Josefov. Mogliśmy bliżej poznać historię czeskich Żydów oraz dowiedzieć się wiele o niezwykłej postaci, jaką był rabin Jehuda Loew ben Becalel. W trakcie pobytu nieustannie towarzyszył nam temat praskiego golema – ożywionego twora powstałego (jak głosi legenda) z gliny, szlamu i muły Wełtawy. Niezmiennie był z nami w Pradze również Franz Kafka i jego duszna atmosfera absurdu tożsamości oraz Jaroslav Hašek i jego plebejski bohater – Szwejk.

zdjęcia mgr Monika Nicińska

mgr Katarzyna Lesicz-Stanisławska