Wyjazd do Lwowa kwiecień 2009

O 1 do 4 kwietnia 2009 roku seminarzyści V roku oraz doktoranci naszego zakładu pod opieką merytoryczną Pani Profesor Ewy Paczoskiej gościli we Lwowie. W założeniu wyjazd miał służyć poznawaniu modernistycznego dziedzictwa miasta.

Uczestnicy zatrzymali się w zbudowanym w 1901 roku Hotelu George (z balkonu tegoż hotelu śpiewał Jan Kiepura), który stał się nie tylko miejscem noclegu, ale również przestrzenią gorących dyskusji na tematy związane z pracami magisterskimi studentów.

Dzięki zaangażowaniu uczestników w przygotowanie wiadomości na tematy związane z modernistycznym dziedzictwem Lwowa nawet ci, którzy miasto położone na wzgórzach odwiedzali już po raz kolejny, mieli okazję dowiedzieć się czegoś nowego i zaskakującego.

2 kwietnia rozpoczął się spacerem po Parku Stryjskim, gdzie można było zobaczyć pozostałości pawilonu Wystawy Krajowej z 1894 roku i Targów Wschodnich, wieżę wodną oraz fontannę elektryczną. Po drodze grupa zatrzymała się przy pomniku Kilińskiego. Przewidziano również oglądanie auli Politechniki Lwowskiej, ozdobionej cyklem niezwykłych malarskich alegorii autorstwa Jana Matejki. Jednak największe wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiła Lwowska Galeria Sztuki, w której podziwiać można dzieła tak niezwykłe, jak prace Bolesława Biegasa, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera i wielu, wielu innych wybitnych artystów. Plac Mickiewicza oraz gmach Opery Lwowskiej to kolejne punkty na trasie wędrówki uczestników wyjazdu.

3 kwietnia przeznaczono przede wszystkim na wędrówki po cmentarzach: Łyczakowskim oraz Obrońców Lwowa. Szczególne wrażenie na uczestnikach wyjazdu wywarły mogiły Marii Konopnickiej oraz Gabrieli Zapolskiej. Dzień zakończył się wizytą w Operze Lwowskiej, gdzie grupa miała okazję obejrzeć przedstawienie baletowe „Lelija” na motywach twórczości Tarasa Szewczenki.

4 kwietnia był dniem równie intensywnym jak dwa poprzednie. Szczególnie pouczająca okazała się wizyta w przepięknym lwowskim skansenie, gdzie zobaczyć można między innymi przykłady architektury łemkowskiej i huculskiej. Entuzjazm studentów wzbudziła wizyta w Muzeum Salomei Kruszelnickiej – słynnej ukraińskiej wokalistki. Uwieńczeniem pobytu we Lwowie było odwiedzenie katedry ormiańskiej, jednej z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych świątyń Lwowa. Mimo że miasto położone na wzgórzach nieustannie się zmienia jego niezwykła architektura nie przestaje zadziwiać. Wędrując pośród secesyjnych kamienic usiłowaliśmy choć na chwilę przenieść się myślami do dziewiętnastego wieku. Sądząc po rozmowach, jakie toczyły się między uczestnikami już po opuszczeniu Lwowa, chyba się udało.

mgr Izabela Koczkodaj